Awers monety przedstawia analogie do Mount Rushmore z głowami amerykańskich prezydentów, która znajduje się na terenie Black Hills, uważanym za święte miejsce dla rdzennej ludności Ameryki Północnej, zwłaszcza dla Lakota Sioux. W naszej interpretacji na fikcyjnym szczycie Góry Nadziei, widnieją olbrzymie głowy dzieci czterech nacji narodowościowych: słowiańskiej, azjatyckiej, rdzennej Ameryki i afrykańskiej. Głowa dziecka słowiańskiego przedstawia siłę i determinację Słowian,którzy przetrwali wiele trudnych czasów i wciąż stanowią istotny element kultury i historii świata. Głowa dziecka azjatyckiego reprezentuje mądrość i harmonię, którą Azjaci przynoszą światu. Głowa dziecka rdzennych Indian symbolizuje piękno i duchowość rdzennej ludności Ameryki Północnej, a głowa dziecka afrykańskiego - wytrwałość i siłę charakteru Afroamerykanów, którzy przeszli wiele trudnych czasów, a jednak pozostają niezłomni i dumni ze swojego dziedzictwa.

Twarze czwórki dzieci na Górze Nadziei przypominają o potędze różnorodności, o sile kulturowej i znaczeniu, które każda nacja przynosi dla świata. Są one symbolem jedności i współpracy między różnymi kulturami, co jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach.

Chcielibyśmy podkreślić, że nasza interpretacja Góry Nadziei jest fikcyjna i nie ma związku z rzeczywistymi wydarzeniami ani żadnymi świętymi miejscami rdzennej ludności. Jest to jedynie przykład, który ma na celu ukazanie, że szanowanie kultury i tradycji innych ludów oraz uznawanie ich praw jest niezwykle ważne. Jako ludzie, powinniśmy dążyć do wzajemnego szacunku i zrozumienia, aby stworzyć świat, w którym każda kultura jest doceniana i szanowana.

Z elementów na awersie mamy jeszcze oznaczenie wartości waloru jako:
2000 FRANCS CFD,
logo Fundacji Start-Sport autora idei serii:
REBEL TIMA,
próbę srebra Ag 999 oraz napis: REPUBLIQUE DU CAMEROUN 2023.



Rewers do przebiegłej sztuki walki Capoeira jako symbolu walki z systemem opartym na zniewoleniu i ucisku. Na lewej stronie monety, wśród dżungli Amazońskiej - symbolu harmonii i mocy natury, widzimy trzech Capoeiras grających na instrumentach - pierwszy od lewej mężczyzna gra na Atabaque , drugi na Berimbau ("święty łuk") a kobieta na Pandeiro. Bateria ( „Orkiestra”) nadaje rytm do rywalizacji między dwoma Capoeiras – kobietą i mężczyzną.

Mężczyzna wykonuje wysokie obrotowe kopnięcie Martelo , a kobieta z gracją unika jego ataku, wykorzystując technikę Negativa . Rywalizacja ta jest metaforą dla zmagań dwóch żywiołów wody i ognia, które chciały ustalić, kto jest silniejszy. Ogień próbował spalić wodę, a woda próbowała ugasić ogień. Jednak oba żywioły były tak samo silne i nie mogły pokonać się nawzajem. W końcu doszło do wniosku, że woda i ogień są równie ważne i że oba są potrzebne, aby istniało życie. Ta metafora podkreśla, że rywalizacja nie zawsze musi prowadzić do pokonania drugiej strony, ale może prowadzić do zrozumienia i szacunku dla różnic między ludźmi, kulturami lub ideami. Rywalizacja Capoeiras odbywa się w kręgu zwanym Roda („Koło Życia - które reprezentuje cykl życia, śmierci i odradzania się).

U góry w centrum monety, nad wszystkimi epizodami, znajduje się odwrócony tyłem pomnik Jezusa Chrystusa z Rio de Janeiro, znany również jako Chrystus Odkupiciel. Symbolicznie odwrócony tyłem pomnik Jezusa odzwierciedla demoralizację życia, przypominać ma o konieczności wewnętrznej przemiany i dążenia do moralnych wartości, takich jak miłość, szacunek, dobroć i troska o innych. Jest też nadzieją na odkupienie i pojednanie w społeczeństwie, nawet w sytuacjach, gdy wydaje się to niemożliwe.

Po prawej stronie, na tle dzisiejszych siedlisk biedoty i przestępstwa, czyli Favele, są symbolem nierówności społecznych, biedy i braku równości szans w dostępie do edukacji, pracy i mieszkań. Favele symbolizują także brak kontroli i ograniczone uprawnienia państwa, które często nie jest w stanie lub nie chce zapewnić mieszkańcom podstawowych usług i bezpieczeństwa. Z drugiej strony, favele mają też swój unikalny styl życia i kulturę, co może być postrzegane jako symbol siły i odporności społecznej, pomimo trudnych warunków życia.

Pod Favelemi widzimy niewolniczo pracującą kobietę i mężczyzn z czasów kolonialnych. Epizod ten przypomina nam o ciemnej stronie historii, która trwała przez wiele setek lat i trwa nadal lecz w innym wymiarze. Symbol niewolnictwa w Brazylii odnosimy do ogólnego kontekstu walki o wolność, równość i sprawiedliwość w całym świecie. Niewolnictwo było naruszeniem podstawowych praw człowieka i stanowiło przejaw bezwzględnej władzy jednych ludzi nad innymi. Ta walka trwała i trwa nadal, a niewolnictwo było jednym z wielu jej historycznych etapów.

Niewolnictwo było również częścią szerszego problemu braku poszanowania godności i praw człowieka przez władzę i rządy. Nie tylko w Brazylii, ale na całym świecie, rządy i autorytety często nadużywają swojej władzy, by ograniczać wolność i podporządkowywać sobie ludzi. Niewolnictwo to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki to się objawiało.

Ogólnie rzecz biorąc, symbol niewolników na monecie serii Rebel Time ma przypominać nam o potrzebie walki o wolność, równość i sprawiedliwość dla wszystkich ludzi. To również przypomina nam, że jako społeczeństwo musimy pracować na rzecz ochrony praw człowieka i unikania nadużyć władzy.

U prawego dołu monety widnieje papuga Ara, tego inteligentnego, samodzielnego i odważnego ptaka, z silnymi i wytrzymałymi cechami, interpretujemy w całości przekazu opartego o części geograficzną jaką jest Ameryka Południowa jako symbol nieugiętości i determinacji w walce o wolność, nadzieję i wyzwoleni.

Pod papugą umieszczony został napis CAPOEIRA z nazwą serii REBEL TIME.
U dołu widoczna jest papug w locie, która jest symbolem dzikiej przyrody Amazonii, ale również identyfikujemy ją jako wolności, nadzieję i wyzwoleni.
Pod ptakiem umieszczony został napis CAPOEIRA z nazwą serii REBEL TIME.